تاثیر اضطراب اجتماعی در زندگی افراد

اشتراک گذاری:
اضطراب اجتماعی چیست
اضطراب اجتماعی چیست

اضطراب اجتماعی ممکن است فقط معطوف به یکی از جنبه‌های اصلی زندگی شود، مثل خوردن یا صحبت کردن در جمع، یا ممکن است فراگیرتر باشد و تأثیرات کلی بیشتری داشته باشد.

افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی

برخی از افراد به طور منطقی در محل کار با موضوع کنار می‌آیند مگر اینکه به آنها نوعی ارتقاء شغلی پیشنهاد شود که باعث شود «مرئی‌تر» شوند (بیشتر به چشم آیند)، یا نیاز باشد که دیگران را مدیریت کنند. آن ها ممکن است نتوانند چنین ارتقاعی را بپذیرند چرا که وظایف شغلیشان شامل شرکت در جلساتی می‌شود که در آن جلسات، باید از فعالیت‌های واحدشان دفاع کنند یا پرزنتیشن بدهند، در دوره‌های آموزشی شرکت کنند، یا کار دیگران را سازماندهی کرده، مورد نظارت قرار داده و مسئولیت صحت انجام آن‌ها را بپذیرند.

این افراد ممکن است از قبول ارتقاء شغلی سر‌باز بزنند و در شغلی باقی بمانند که آشکارا پایین‌تر از سطح توانمندی‌های آن‌ها است، طوری که از درک بخش عمده‌ای از پتانسیل و توانمندی‌های خویش باز بمانند.

برخی دیگر از آن ها قادر خواهند بود که به خوبی در محل کار عمل کنند حتی در مشاغل حرفه‌ای کلیدی و مهم یا آنهایی که بار تعاملات اجتماعی زیادی دارند، مثل فروشندگی یا کار در واحدهای روابط عمومی، به انجام وظیفه بپردازند.

افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی
افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی

این افراد تا زمانی که توسط قوانین و رسم و رسوماتی که آن‌ها را در محل کار احاطه می‌کند، محافظت می‌شوند و مشکلات اندکی دارند. آن‌ها در آزمایشگاه، اتاق رایانه یا در سالن اجرای تئاتر احساس خوبی دارند اما هنوز ممکن است که در جمع‌های اجتماعی ساختار‌ نیافته یا هنگامی که نقششان به وضوح تعریف نشده باشد، احساس کمبود کنند و دوست‌یابی را دشوار بدانند و به ویژه گپ زدن با دیگران برایشان کار سختی به شمار آید.

علیرغم موفقیت قابل ملاحظه در محل کار ممکن است هنوز احساس تنهایی و انزوا کنند و اضطراب اجتماعیشان بدین معنا است که گاهی اوقات فرصت‌ها را برای ایجاد روابط نزدیک و صمیمی از دست بدهند.

اضطراب قرار گذاشتن

تعداد قابل ملاحظه‌ای از افراد به طور جدی از آنچه که اضطراب قرار گذاشتن نامیده می‌شود، رنج می‌برند. البته، این مسأله تا حدی طبیعی تلقی شده و پدیده‌ی شایعی است.

آنها هنگامی که در حضور کسی که بنظرشان جذاب می‌آید، قرار می‌گیرند، دچار چنان نگرانی و ناراحتی می‌شوند که نمی‌توانند خود را نشان بدهند یا نمی توانند آن کارهایی را انجام دهند که به آن‌ها کمک کند تا فردی را که چنان احساس عمیقی به آن دارند بهتر بشناسند.

سایرین ممکن است یک یا دو دوست خوب داشته باشند و درون حلقه‌ی یاران کسانی که به خوبی می‌شناسند، اکثر اوقات احساس راحتی کنند. مثل هنگامی که با همسرشان هستند یا توسط اعضای خانواده‌شان احاطه شده‌اند. برای این دسته از افراد اضطراب اجتماعی در ملاقات با افراد جدید، رفتن به اماکن جدید، یا جستجوی راه‌های جدید برای ارضای خودشان تداخل می‌کند و بنابراین زندگیشان می‌تواند به طرز دردناکی محدود و بسته شود.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *