آذر ۱۹, ۱۳۹۶

افراد خشمگین سه مرحله از خشم را پشت سر می گذارند

هیچ کس به طور ناگهانی و یکباره خشمگین و عصبانی نمی‌شود، بلکه افراد خشمگین معمولاً سه مرحله را پشت سر می‌گذارند: مرحله پیش از خشم، مرحله خشم و مرحله پس از خشم.

سه مرحله از خشم

سه مرحله از خشم

در واقع وقتی فردی دچار عصبانیت و خشم می‌شود، احساس برانگیختگی کرده و سپس اقدام به بروز آن می‌کند. در مرحله پیش از خشم افراد علائم و نشانه‌هایی مانند احساس گرما و داغ شدن، لرزش دست‌ها، احساس انرژی زیاد، سرخ شدن رنگ چهره، افزایش ضربان قلب و نبض را تجربه می‌کنند.

مرحله بیش از خشم

مرحله مهمی در کنترل خشم و عصبانیت است. احساس برانگیختگی آغازگر مرحله پیش از خشم است که افراد می‌توانند با نوشیدن یک لیوان آب سرد، پیاده‌روی، صحبت‌کردن و انجام فعالیت‌های لذت‌بخش خشم خود را در همین مرحله کنترل کنند تا احساس برانگیختگی در این مرحله به بروز خشم منجر نشود.

مرحله خشم

پس از مرحله پیش از خشم، مرحله خشم اتفاق می‌افتد که فرد به شدت عصبانی است. در این مرحله باید به او آموزش داده شود تا از میان شرایط بد و بدتر، شرایط بد را انتخاب کند به طوریکه فرد اگر کنترل اعصاب خود را ندارد بهتر است فریاد بزند تا فحش بدهد. به بالش و یا شئ ضربه بزند تا به کسی آسیب برساند و یا اگر فرد اهل فریادزدن نیست، بهتر است صحنه را ترک کند تا به خود آسیبی نرساند.

مرحله پس از خشم

پشیمانی نشانه‌ی مرحله پس از خشم است؛ وقتی افراد، مرحله‌ی خشم را پشت سر گذاشته و وارد مرحله‌ی پس از خشم می‌شوند نوعی احساس پشیمانی به آنها دست می‌دهد. با این وجود افرادی هم هستند که نه تنها احساس پشیمانی نکرده، بلکه خوشحال نیز هستند.

می توانید مدیریت پرخاشگری را نیز مطالعه کنید.

این افراد در کوتاه مدت حس خوبی دارند اما پس از مدتی به کرات عصبانی می‌شوند. در این بین افرادی نیز هستند که از روشهای تنبیهی استفاده می‌کنند به طوری که مدام خود را سرزنش کرده و به سود و زیان و عواقب کار خود می‌اندیشند.

این افراد دچار نوعی خودخوری و بروز احساسات منفی و فکرکردن به پیامدهای منفی و غیراخلاقی‌ بودن آن می‌شوند. در این بین برای جبران‌کردن و پایان‌دادن به این شرایط راه‌های تشویقی و یا تنبیهی برای خود در نظر می‌گیرند به طوری که می‌توانند پولی را به عنوان جریمه به صندوق‌های خیریه بپردازند و از فرد مقابل عذرخواهی کنند. بهترین راه‌حل در این شرایط، همدلی فرد با کسی است که به او خشم کرده است. بنابراین خودش را به جای فرد مقابل قرار داده تا از ادامه حالت خشم خود جلوگیری کند.

برای مراجعه به روانشناس در رشت روی لینک تعیین وقت مشاوره کلیک نمایید.

۲/۵ (۱ دیدگاه)

، ،0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها